Agnes

5 let, akutní lymfoblastická leukémie

Lektorka Karolina

Agnes jsem k mé velké radosti dostala na starosti v jejich necelých 5 letech jako slečnu s diagnózou akutní lymfoblastické leukémie. Komplikace v podobě sériových kompresivních zlomenin několika hrudních obratlů při doprovodné osteoporóze vedla k nutnosti počáteční korzetoterpie. I přes mé počáteční pocity nejistoty a obavy, abych vše zvládla, jsem šla do toho…

V lednu 2020 jsme se s Agneskou a celou její rodinou poprvé seznámili. Po krátké chvíli Agnesčiny nejistoty na samém začátku se vše velmi rychle přehouplo do naprosto bezprostřední, radostiplné a optimistické komunikace, která mě naprosto pohltila a nakazila. Překvapilo mě, jak je Agneska ve srovnání se svými vrstevníky velice motoricky zdatná a udrží bez problémů po dlouhou dobu pozornost. Až na výjimky vydržela cvičit vždy celou hodinu, když byla lekce dostatečně pestrá, i pozice prováděla technicky velice hezky. Hlavně ji cvičení v 99,9 % případů bavilo! Agnes má neuvěřitelnou fantazii, miluje pohybové aktivity i relaxace, které jsme nacvičovaly kvůli potřebnému odpočinku. Oblíbenou pozicí se staly tanečnice a sendvič. Malinko hůř jí jde pozice pejska hlavou dolů s propnutýma nožkama a patami na zemi. Pozice loďky je pro ni ještě poměrně náročná kvůli slabšímu středu těla.

Nevím, jak to pokaždé „vesmír“ zařídí, ale mám pocit, že v rámci Malé jógy dostanu vždy to nejskvělejší dítě na světě. Z Agnes se vyloupla naprosto pozitivní a zářivá holčička, která si po první lekci vybrala za odměnu malou samolepku lišky se slovy, že si bere lišku, protože je stejně zrzavá jako ona a že sice teď své zrzavé vlásky nemá, ale že jí brzy zase narostou… Uvědomuji si pokaždé, jak je to cenná zkušenost a dárek pro mě samotnou, individuální lekce si čím dál více užívám.

Agnes má úžasnou podporující rodinu – mamku Katku, malého brášku Mikuláše alias Mikyho a taťku Tomáše, který prý skvěle hraje na klavír a kytaru (hrát jsem ho ale neslyšela).

Agnesky zdravotní stav v průběhu roku 2020 rychle zlepšoval, častěji se k nám připojoval Agnesky na oko lhostejný, ale ve skutečnosti hodně zvědavý mladší brácha Miky. O to jsou byly hodiny pestřejší a u spousty her jsme si užili společně hodně legrace. Miky s námi nikdy nevydržel cvičit celou hodinu, ale nakonec se vždy ukázalo, že všechny cviky krásně umí a všechno si pamatuje. Párkrát si s námi našla chvíli na cvičení i mamka Katka, to bylo opravdu moc povedené!

V září 2021 se již Agneska chystá do 1. třídy ZŠ a moc se těší. Mě zas těší, že jsem jí poznala a ušla s ní i její rodinou kousek cesty.